Ozonowanie pomieszczeń

W ostatnich latach popularność ozonowania pomieszczeń bardzo mocno się zwiększyła. Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ozonowanie to skuteczna metoda neutralizowania nieprzyjemnych zapachów, tak w domach, jak i wnętrzach samochodów.  Jednak czy wiesz, że ozonowanie to także jedna z metod dezynfekcji pomieszczeń? 

Co to jest ozonowanie pomieszczeń?

Ozon ma właściwości antyodorowe i dezynfekujące. Ozon jest silnym utleniaczem i ma zdolność do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów oraz dezodorowania powietrza. Działa poprzez reakcję chemiczną z odorantami, które są odpowiedzialne za wywoływanie nieprzyjemnych zapachów. Reakcja ta prowadzi do rozpadu odorantów na mniej lotne i mniej zapachowe związki chemiczne, co powoduje eliminację zapachu. Ozonowanie pomieszczeń jest szeroko stosowanym zabiegiem w procesach oczyszczania powietrza oraz usuwania z niego nieprzyjemnych zapachów, w tym dymu tytoniowego, odpadków, zwierząt.

Na tym jednak nie kończą się unikalne właściwości ozonu. Jest on jednym z najskuteczniejszych środków dezynfekcyjnych, dostępnych w przyrodzie. Niszczy zarówno bakterie, wirusy, grzyby, jak i pleśnie. Jego działanie polega na uszkadzaniu struktury komórkowej organizmów mikrobiologicznych poprzez utlenianie ich białek i innych składników komórkowych. Ozonowanie pomieszczeń to bardzo skuteczny zabieg dezynfekcji, stosowany w przemyśle spożywczym, a także wszystkich innych dziedzinach życia. Ozonowaniu może być poddawana woda pitna, powietrze, ubrania, a nawet ścieki. Proces ozonowania jest skuteczną metodą redukcji bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń groźnych dla naszego zdrowia i życia.

Co daje ozonowanie pomieszczeń?

Kiedy już wiesz, co to jest ozonowanie pomieszczeń, pora odpowiedzieć na pytanie, jakie korzyści można uzyskać z tego zabiegu? Ich lista jest bardzo długa, dlatego zaczynamy od tych najważniejszych.

  • Bezpieczna dezynfekcja. Przypomnijmy, że ozon jest silnym środkiem do dezynfekcji, dzięki czemu można z jego pomocą eliminować bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie w powietrzu oraz na różnego rodzaju powierzchniach. Ozonowanie jest szczególnie przydatnym zabiegiem w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko zanieczyszczenia mikroorganizmami, czyli w szpitalach, przedszkolach, hotelach, biurach.
  • Redukcja zapachów. Ozon wykorzystywany jest do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów. Metoda świetnie się sprawdza w usuwaniu zapachów pochodzących z dymu, pleśni, zwierząt, odchodów, jedzenia.
  • Usuwanie alergenów. Ozonowanie pomieszczeń powinno być wykonywane w domach i mieszkaniach zamieszkiwanych przez osoby cierpiące na alergie. Eliminuje się w ten sposób takie alergeny jak pyłki roślinne, kurz, roztocza i inne cząsteczki uczulające. 
  • Oczyszczanie powietrza. Ozonowanie to sposób na usuwanie z powietrza znajdujących się w nim zanieczyszczeń, takich jak toksyny, pyły, lotne związki organiczne, opary chemiczne i inne szkodliwe substancje. Ozonowanie przyczynia się do poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach.
  • Usuwanie pleśni. Ozon jest skutecznym środkiem w walce z pleśnią w pomieszczeniach. Ozonowanie niszczy zarodniki pleśni, zapobiegając ich rozprzestrzenianiu się i wzrostowi. Jest szczególnie przydatnym zabiegiem w miejscach o podwyższonej wilgotności, takich jak łazienki, piwnice, pomieszczenia gospodarcze.
  • Neutralizacja chemikaliów. Ozonowanie wykonuje się również w laboratoriach i zakładach produkcyjnych, gdyż może ono niszczyć i neutralizować niektóre zanieczyszczenia chemiczne, takie jak formaldehyd, benzen, amoniak, chlor i inne substancje toksyczne. Działa poprzez utlenianie tych związków, przekształcając je w produkty bezpieczniejsze.
ozonowanie pomieszczeń kontakt firma

Ozonowanie pomieszczeń: ile czasu powinno trwać?

Nie ma jasno określonego czasu trwania ozonowania. Długość tego procesu zależy od kilku czynników, takich jak wielkość pomieszczenia oraz rodzaj skażenia, które w nim występuje. Dłużej może trwać ozonowanie mocno zanieczyszczonych wnętrz niż np. pomieszczeń, z których chcemy usunąć niezbyt wyczuwalny nieprzyjemny zapach. Można przyjąć, że minimalny czas ozonowania, dający skuteczność zabiegu to 30 minut. W przypadku bardzo zanieczyszczonych wnętrz ozonowanie może trwać nawet 2 godziny lub jeszcze więcej.

Ozonowanie pomieszczeń: cena za taką usługę

W jaki sposób wyceniane jest ozonowanie pomieszczeń? Cena takiej usługi w większości przypadków zależy od czasu trwania ozonowania. Jedna godzina takiego zabiegu to średni koszt od 200 do 400 złotych. Ceny mogą się różnić w zależności od miasta w kraju, a także dodatkowych usług, które zostaną zlecone firmie DDD. Ozonowanie pomieszczeń często idzie w parze z wykonaniem dodatkowych zabiegów deratyzacyjnych i dezynsekcyjnych.

Ozonowanie pomieszczeń: czy jest szkodliwe?

Ozonowanie przeprowadzone zgodnie z zasadami BHP nie jest groźne dla ludzi i zwierząt ani roślin. Podczas ozonowania nie powinno się przebywać w pomieszczeniu poddawanym temu zabiegowi. Przekroczenie dopuszczalnego bezpiecznego stężenia ozonu w powietrzu może być szkodliwe dla zwierząt i ludzi, dlatego bezwzględnie tę czynność powinno się zlecać doświadczonym wykonawcom, specjalistom od DDD.

Ozonowanie pomieszczeń – skutki uboczne

Skutki uboczne wynikające z ekspozycji na ozon w zbyt wysokim stężeniu to: podrażnienie dróg oddechowych, kaszel, duszności, ból w klatce piersiowej. Szczególnie osoby chorujące na astmę powinny unikać kontaktu ze zbyt dużym stężeniem ozonu, ponieważ może on powodować nasilenie objawów choroby. Po zakończeniu ozonowania pomieszczeń powinny być dokładnie przewietrzone przed oddaniem do użytkowania.

ozonowanie pomieszczeń certyfikat